Taze yumurta insanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren tek besin olmaya devam ediyor

Yumurtanın içindeki proteinlerin tamamı vücudumuz tarafından sindirilip kullanılabilir. Ayrıca yumurtanın içerdiği proteinler tam proteindir; yani parçalandıkları zaman vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri dengeli bir şekilde sağlarlar. Sporcuların kullandığı bazı protein/gıda takviyelerinin yumurta akından yapılması bu açıdan önemlidir.

 

B vitaminleri, sinir sisteminin ve beynin gelişimi ve sağlığı için vazgeçilmezdir. Yumurta sarısı ise B vitaminleri açısından çok zengin ve kaliteli bir kaynaktır. B vitaminleri bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini de doğrudan etkilediği için hamile kadınların yeteri kadar B vitamini almaya özellikle dikkat etmeleri gereklidir.

 

Yumurta karaciğeri, protein açısından zengin olan başka yemeklerden daha fazla yormaz. Ancak sizin yumurtaya alerjiniz varsa veya yumurtaya alerjik tepki gösterme eğiliminde olan bir vücudunuz varsa, aşırı miktarda yumurta tüketimi bu durumları daha da ilerletebilir. Böyle bir durumunuz yoksa, makul miktarlarda yumurta tüketimi vücudunuza bir zarar vermeyecektir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir